Sieć recyklingu pojazdów - Umowa zapewnienia sieci
w celu podpisania umowy skontaktuj się z nami - więcej informacji poniżej(13) 46 36 504 gas_poz@op.pl
WAŻNE ! JAK SZYBKO WYPEŁNIĆ WNIOSEK REJESTROWY DO BAZY DANYCH O PRODUKTACH I OPAKOWANIACH ORAZ O GOSPODARCE ODPADAMI (BDO) DO MARSZAŁKA NA DZIEŃ 24.07.2018 R.
Należy uzupełnić we wniosku następujące działy:
Dział I
– Dane podmiotu
Dział II
– Tabela 1 – przy braku umowy z Organizacja Odzysku (opon, oleje) należy zaznaczyć sposób wykonania obowiązku samodzielnie. Preparaty smarowe nie dotyczą wprowadzających pojazd.
Dział III
– Tabela 1 – należy wpisać stacje demontażu z którymi została zawarta umowa zapewnienia sieci zbierania pojazdów
Dział V
– Tabela 1:
punkt 1 – należy zaznaczyć akumulatory samochodowe. W kolumnie marka wprowadzanych baterii i akumulatorów wpisujemy: Różne rodzaje baterii i akumulatorów występujących w samochodach osobowych.
punkt 2 – przy braku umowy z podmiotem pośredniczącym należy zaznaczyć realizację obowiązków samodzielnie
Komplet dukumentów:
- Uzupełniony wniosek
w przypadku wprowadzających pojazd wraz z kopiami umów zawartymi z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu pojazdów
- Potwierdzenie opłaty rejestrowej
- oświadczenie
wymienione dokumenty należy przesłać na adres Marszałka Województwa zgodnie z siedzibą Państwa Firmy
WYSOKOŚĆ OPŁATY REJESTROWEJ dla:
mikroprzedsiębiorców – wynosi 100,00 zł,
pozostali przedsiębiorcy – wynosi 300,00 zł.
Zainteresowanych podpisaniem umów z Organizacjami Odzysku dotyczących opon, olejów i akumulatorów prosimy o kontakt na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule proszę wpisać: Umowy z Organizacją Odzysku.
WAŻNE ! UTWORZONO REJESTR INTEGRALNĄ CZĘŚĆ BDO
Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r., poz. 21) marszałek województwa prowadzi rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami zwany dalej rejestrem. Rejestr prowadzony jest w systemie teleinformatycznym i stanowi integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami zwanej BDO.
Minister Środowiska w formie komunikatu ogłosił informację, że datą utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami jest dzień 24 stycznia 2018 r. (M.P. 2018 poz. 118)
Przepisy ustawy 14 grudnia 2012 r. o odpadach rozstrzygają w jakich przypadkach wpis będzie dokonywany na podstawie wniosku podmiotu (art. 50) a w jakich przypadkach z urzędu (art. 51 ust.1). W art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wymienione zostały podmioty zwolnione z wpisu do rejestru. Zakres wniosku o wpis do rejestru został podany w art. 53 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Wzór powyższego wniosku został określony w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru (Dz. U. poz. 2458). Wnioski w wersji edytowalnej znajdują się również na stronie internetowej rejestru umożliwiającego dostęp do konta w BDO pod następującym adresem:
Przed rozpoczęciem działalności określonych w ustawie o odpadach w tym wprowadzających pojazd, jest obowiązany uzyskać na wniosek wpis do rejestru. Działalność w zakresie określonym w ustawie może prowadzić wyłącznie podmiot wpisany do rejestru. (art.50 ustawy o odpadach)
Zgodnie z art. 53 ust. 7 ustawy o odpadach do ww. wniosku należy dołaczyć:
- uwierzytelnioną kopię dowodu uiszczenia opłaty rejestrowej, o ile przedsiębiorca podlega obowiązkowi jej uiszczenia
- oświadczenie
- w przypadku wprowadzających pojazd - umowy z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu pojazdów zawarte w postaci elektronicznej albo kopie tych umów zawartych w postaci papierowej
Podmioty posiadające wpis do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zwany dalej RESESTR GIOŚ na podstawie przepisów dotychczasowych są wpisywane do rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1, z urzędu. Marszałek województwa dokonuje wpisu w terminie 6 miesięcy od dnia utworzenia rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1. Dokonując wpisu marszałek województwa przydziela nowy numer rejestrowy (art. 234 ustawy o odpadach) .
Do dnia wprowadzenia rejestru wobec wprowadzających pojazd nie był prowadzony REJESTR GIOŚ. Wprowadzający pojazd do dnia powstania rejestru był zobowiązany jedynie do składania zawiadomienia o podjęciu i zakończeniu działalniośći oraz składania informacji w przypadku zmian danych do GIOŚ. Zawiadomienia i informacje nie podelgały żadnemu REJESTROWI GIOŚ. W związku z powyższym od dnia powstania rejestru wprowadzający pojazd są zobowiązani do resjestracji w powstałym rejestrze.
Podmioty objęte obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru są obowiązane do złożenia tego wniosku w terminie 6 miesięcy od daty utworzenia rejestru (art. 234 ustawy o odpadach). Po upływie 6 miesięcy od daty utworzenia rejestru działalność podlegającą wpisu do rejestru prowadzimy po wcześniejszej rejestracji. Termin rozpatrzenia wniosków przez Marszałka Województwa wynosi 30 dni od dnia otrzymania wniosku. (art.53, art.59 ustawy o odpadach)
Podmioty, które posiadają w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wpis do dotychczasowych rejestrów, są zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty rejestrowej.(art. 234 ust. 8 ustawy o odpadach) . Opłaty rocznej nie uiszcza się w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa.(art. 57 ust. 4 ustawy o odpadach) .
Najważniejsze zmiany i obowiązki ustawowe wynikłe w związku z utworzeniem rejestru dotyczące wprowadzających pojazdy:
- Rejestracja przed podjęciem działalności,
- Wnioski rejestracyjne, aktualizacyjne oraz wykreślenia z rejestru dokunuje Marszałek Województwa,
- Opłaty rejestracyjne oraz roczne,
- indywidulne konta oraz numery rejestracyjne przydzilone przy rejestracji,
- Umieszczanie nr rejestracyjnego na dokumentach związanych z prowadzoną dizałalności,
- Wykreślenia z rejestru za nieujszczenie opłat, stwierdzenie rażących nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków ustawowych,
- 7 dniowy termin sprawozdawczy w przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności,
- kara aresztu lub grzywny za brak rejestracji, aktualizacji lub wykreślenie z rejestru,
- od 1000 do 1 000 000 administracyjne kary pienieżnej za prowadzenie działalności bez wpisu do rejestru lub nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną dizałalnością
TERMINOLOGIA :
/zgodnie z ustawą z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U.2016 poz. 803)/
wprowadzającym pojazd - rozumie się przez to przedsiębiorcę będącego producentem pojazdu lub przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu
wprowadzeniu na terytorium kraju - rozumie się przez to wprowadzenie pojazdu po raz pierwszy na terytorium kraju w celu używania lub dystrybucji
Wprowadzenie na terytorium kraju następuje z dniem:
1) wydania pojazdu z magazynu lub przekazania innemu podmiotowi - w przypadku pojazdu wyprodukowanego na terytorium kraju;
2) dopuszczenia pojazdu do obrotu na terytorium kraju - w przypadku importu;
3) wystawienia faktury albo przywozu pojazdu na terytorium kraju - w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia.
2. Jeżeli z przepisów ust. 1 wynika, że wprowadzenie na terytorium kraju mogło nastąpić w różnych terminach, za dzień wprowadzenia na terytorium kraju uważa się dzień najwcześniejszy.
3. Ciężar udowodnienia, że wprowadzenie na terytorium kraju nie nastąpiło albo nastąpiło w innym dniu niż określony w ust. 1, spoczywa na wprowadzającym pojazd.
Powyższy informacja nie stanowi wykładni prawa. Wszelkie pytanie proszę kierować do Marszałka Województwa właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
KOMUNIKAT ! ROZLICZENIE OBOWIĄZKU ZAPEWNIENIA SIECI ZA 2017 r.
Szanowni Państwo w związku z nowelizacją przepisów rozliczenie obowiązków wprowadzających pojazdy na terytorium kraju w zakresie zapewnienia sieci recyklingu pojazdów za rok 2017 odbywać się będzie na zasadach dotychczasowych./art. 237aa ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 21)/
Oznacza to, że sprawozdanie (rozliczenie obowiązków) jest składane na wzorze obowiązującym w latach poprzednich (wzór obowiązku zapewnienia sieci w kształcie obowiązującym do końca 2015 r.)
/(Dz.U. Nr 162, poz. 1009)/
W związku z tym, że wzór sprawozdania zawiera częściowo nieobowiązujące informacje, Główny Insektorat Ochrony Środowiska zwraca się z prośbą o wypełnienie sprawozdania jedynie w zakresie następujących rubryk:
- Rok sprawozdania
- Nazwa albo imię i nazwisko
- Adres siedziby albo adres miejsca zamieszkania
- Nr NIP
- Nr REGON
- Telefon/fax/e-mail
- Liczba pojazdów wprowadzonych w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju (szt.)
- Liczba dni w roku kalendarzowym, w których nie zapewniono sieci
- Wysokość należnej opłaty (zł)
- Wysokość wpłaconej opłaty (zł)
Należy też wyjaśnić, iż wprowadzający pojazd, który nie zapewnił sieci w roku kalendarzowym, jest obowiązany bez wezwania do obliczenia i uiszczenia opłaty za brak sieci. Obowiązek obliczenia opłaty za brak sieci powstaje na koniec roku kalendarzowego. Wprowadzający pojazd jest zwolniony z opłaty za brak sieci, jeżeli nie zapewnił sieci przez okres nie dłuższy niż 21 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Wysokość opłaty za brak sieci oblicza się według wzorów określonych w załączniku do ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Do obliczenia opłaty mają zastosowanie: opłata stała za brak sieci (12 000 zł) oraz stawka opłaty za brak sieci (12 zł) określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów (Dz.U. z 2016 r. poz. 2085).
wzory do obliczenia opłaty za brak sieci
rozporządzenie MŚ w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów
Opłatę za brak sieci za 2017 r. należy wpłacić na podany poniżej rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do dnia 31 marca 2018 r.:
38 1130 1062 0000 0109 9520 0015
Uzupełnione i podpisane sprawozdanie przesyłamy na adres:
Główny Inspektor Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
W terminie do 15 marca 2018 r.
Więcej informacji na stronie :
www.gios.gov.pl/pl/gospodarka-odpadami/pojazdy-wycofane-z-eksploatacji#p_i_rozliczenie
od dnia 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe obowiązki
dla wprowadzających pojazd na rynek krajowy.
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż hurtową i detaliczną samochodów, sprowadzanych z zagranicy (PKD 45.11.Z i 45.19) są zobowiązani do:
1. Złożenia wniosku do Marszałka województwa o dokonaniu wpisu do rejestru wprowadzających pojazdy z zakresu ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji /Dz. U. z 2015 r. poz. 140 j.t/ Podstawa prawna: art. 50 ust 1 pkt. 1a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach /Dz. U. z 2013 r. poz. 21/
2. Sporządzenia rocznego sprawozdania jako wprowadzający pojazdy, o którym mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eskploatacji /Dz. U. z 2015 r. poz. 140 j.t/ Podstawa prawna: art. 73 ust 1 pkt. 1 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach /Dz. U. z 2013 r. poz. 21/
3. Zapewnienia sieci zbierania pojazdów na podstawie umowy z przedsiębiorstwami prowadzącymi Stację Demontażu Pojazdów:
SZANOWNI PAŃSTWO JAKO STACJA DEMONTAŻU POJAZDÓW MAMY DO ZAOFEROWANIA UMOWĘ
O ZAPEWNIENIU SIECI ZBIERANIA POJAZDU
PODPISUJĄĆ Z NAMI UMOWĘ :
ZAPEWNIAMY SIEĆ ZBIERANIA POJAZDÓW
POMOC W REALIZACJI CIĄŻĄCYCH NA WAS OBOWIĄZKÓW
GWARANTUJEMY ŻETELNĄ WSPÓŁPRACĘ
w celu podpisania umowy skontaktuj się z nami - więcej informacji poniżej
(13) 46 36 504 gas_poz@op.pl
W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisów ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 933), zmianie ulegną obowiązki wprowadzających pojazdy związane z zapewnieniem sieci zbierania pojazdów oraz przesyłaniem zawiadomień do GIOŚ.
Składanie zawiadomień do GIOŚ
Zgodnie z art. 234 ust. 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) do czasu utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, stosuje się art. 13 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ww. ustawy o odpadach.
Na podstawie art. 13 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wprowadzający pojazd jest obowiązany złożyć Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska:
Zawiadomienia powinny zawierać następujące informacje:
W przypadku zmiany ww. danych należy poinformować o tym Głównego Inspektora Ochrony Środowiska nie później niż do końca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Jeżeli zmiana dotyczy adresów stacji demontażu oraz punktów zbierania pojazdów należy wskazać datę wystąpienia zmiany.
Ww. zawiadomienia należy przesyłać na adres:
Główny Inspektor Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
Umowy zapewnienia sieci zbierania pojazdów
Wprowadzający pojazd zapewniający sieć na podstawie umów z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu jest obowiązany do ich zawarcia w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Umowy określają w szczególności warunki:
Obowiązek dołączenia kopii umów
Na podstawie art. 18 ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji do zawiadomień składanych na podstawie art. 13 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, tj. zawiadomień o podjęciu działalności oraz zawiadomień o zmianie danych zawartych w ww. zawiadomieniu, a także do zawiadomienia o zakończeniu działalności, wprowadzający pojazd dołącza kopie umów zawartych z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu.
Należy zwrócić uwagę na to, aby dołączone kopie umów:
Uwaga na zawieranie umów dot. zapewnienia sieci zbierania pojazdów niezgodnie z przepisami ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Zgodnie z przepisami ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji stronami umów dot. zapewnienia sieci zbierania pojazdów mogą być wyłącznie wprowadzający pojazd i przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu. W związku z tym umowy zawarte z podmiotami nie posiadającymi statusu przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu (nawet jeśli te podmioty zawarły odrębne umowy z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu) nie będą spełniać wymagań ww. ustawy. Konsekwencją niezapewnienia sieci w danym roku (a będzie to miało miejsce również w przypadku zawarcia umów niespełniających wymagań ww. ustawy) będzie dla wprowadzającego pojazd obowiązek obliczenia opłaty za brak sieci za dany rok (bez wezwania ze strony GIOŚ) i uiszczenia jej na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szczegółowe informacje oraz objaśnienia dotyczące zmian obowiązków nałożonych na wprowadzających pojazd oraz aktualne przepisy z tym związane, obowiązujące od 1.01.2016 znajdują się na stronie GIOŚ - link poniżej
http://www.gios.gov.pl/pl/gospodarka-odpadami/pojazdy-wycofane-z-eksploatacji